Aktualnie w ofercie:
86 hoteli 4552 ofert

Energia życia - dobroczynne działanie podczerwieni

W słoneczny dzień otacza nas cały czas. Jej dobroczynne właściwości znano już 3000 lat temu w Chinach, dokąd sięga tradycja leczenie dłońmi. Jej naturalne przymioty stosowali do uzdrawiania indyjscy  jogowie zaś sami korzystamy z niej sprawiając ulgę zmęczonym oczom, zakrywając je dłońmi. Emituje ją organizm matki, gdy tuli noworodka, wpływając w ten sposób na pierwsze chwile życia dziecka i jego późniejszy rozwój. Mowa o podczerwieni, nie bez przyczyny nazywanej energią życia.

Sauna na podczerwień (Infrared) jest to sauna bez pary i z niską temperaturą powietrza, gdzie wykorzystywane są ceramiczne lub kwarcowe promienniki podczerwieni.
W saunie Infrared emitowana energia podczerwieni nie powoduje nagrzewania powietrza, dzięki czemu aż 80% tej energii przenika w głąb naszego organizmu. Dopiero w kontakcie z ciałem podczerwień przekształca się w ciepło, rozgrzewając tkankę podskórną (tłuszczową), mięśnie i narządy wewnętrzne.
Promienie podczerwieni działają zatem na ciało bardziej efektywnie, co pozwala saunie Infrared operować w zakresie dużo niższych temperatur: od 25 do 75°C. Seans może trwać tu dłużej i odbywać się częściej niż w saunie fińskiej, przynosząc większe korzyści dla zdrowia i sylwetki. Ten sam czas spędzony w kabinie na podczerwień powoduje 2-3-krotnie bardziej intensywne pocenie niż w saunie tradycyjnej, bardziej nasilone procesy regeneracyjne komórek oraz głębszą relaksację.

Czym zatem jest podczerwień, od tysiącleci wykorzystywana w lecznictwie? Z fizycznego punktu widzenia promieniowanie podczerwone (IR) jest to  promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 780nm do 1mm. Istnieją trzy rodzaje podczerwieni – typ A: podczerwień bliska (długość fali 780nm – 1400nm), typ B: podczerwień średnia (1400 do 3000nm) oraz typ C: podczerwień daleka (3000nm do 1mm).  Każde ciało fizyczne o temperaturze większej od zera bezwzględnego emituje promieniowanie podczerwone.

Jak zatem podczerwień oddziaływuje na żywy organizm? W tkance biologicznej wywołuje przede wszystkim reakcje termiczne. W kontakcie ze skórą skutkuje ogrzaniem i wywołuje pocenie się. Posiada właściwości biostymulacyjne i zdrowotne, stąd jej zastosowanie w przypadku bólów mięśniowych, leczenia kontuzji i stanów zapalnych oraz płytkich zaburzeń krążenia. Z jej pomocą można leczyć takie schorzenia jak: choroby skóry, mięśni, rwa kulszowa, wysokie ciśnienie krwi, stres, zmęczenie, reumatyzm, ból głowy, artretyzm, bezsenność, przeziębienia. Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów. Poza tym obniża napięcie mięśni, zmniejsza pobudliwość nerwową oraz wrażliwość receptorową, przez co działa uspokajająco i przeciwbólowo, a także znacznie przyspiesza przemianę materii. Promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn, w tym, co szczególnie może zainteresować panie, z żelującej substancji składającej się z tłuszczu, wody i innych zbędnych substancji, lokalizujących się w fałdach pod skórą, czyli cellulitu.

Na to jak głęboko promienie podczerwone wnikają w skórę zależy od długości ich fali oraz od zdolności absorpcyjnych wody, z której, tkanki naszego organizmu, składają się w 60 do 70%. Większą siłę wnikania mają promienie podczerwone typu A, zaś typu B i C wnikają bardzo słabo, promienie typu C pochłaniane są już w warstwie rogowej, czyli wierzchniej stronie naskórka  a ponieważ nerwy czuciowe są usytuowane właśnie w tej warstwie skóry, o niewielkiej objętości, stosowanie podczerwieni typu C może powodować ból. Dlatego należy pamiętać, aby korzystać jedynie z bezpiecznych urządzeń, posługujących się promieniami typu A. Promieniowanie podczerwone wnika wtedy głębiej i ciepło rozchodzi się w większej objętości nie powodując bolesnych odczuć. Promieniowanie działa na całej głębokości skóry, także tam gdzie znajdują się naczynia krwionośne, cząsteczki tłuszczu i cellulit.

Co niezwykle ważne, ze zdrowotnego punktu widzenia, specjalnie zaprojektowane promienniki zapewniają brak promieniowania UV występującego w solariach. Warto dodać, że widmo promieniowania promienników w dużym zakresie pokrywa się z zakresem maksymalnego wnikania w tkankę. Dzięki temu nie tylko nie ma mowy o jakichkolwiek oparzeniach, ale także promieniowanie, o intensywności względnej 4 – 5 razy większej niż słońce w zakresach IR-A i IR-B, potęguje działanie naturalnych mechanizmów obronnych skóry, nie stwarzając jednocześnie dla niej żadnego zagrożenia.

Korzystanie z okiełznanej podczerwieni, nie tylko działa zdrowotnie na skórę, ale także wspomaga odchudzanie. Podając za podręcznikiem Fizjologii Medycznej Guytona wyprodukowanie jednego grama potu wymaga 0,586 kcal. Osoba poddana umiarkowanemu kondycjonowaniu może w łatwy sposób wypocić 500g w saunie, zużywając prawie 300 kcal, czyli równoważność biegu na 4 km.

Podczerwień stymuluje także produkcję kolagenu, odpowiadającego w naszym organizmie za piękną i jędrną skórę. Podczerwień otwiera pory oraz przyśpiesza krążenie krwi i metabolizm, co powoduje szybsze wchłonięcie preparatów kosmetycznych nałożonych na skórę, zwiększając tym samym ich skuteczność i wspomagając wnikanie do skóry substancji czynnych zawartych w kosmetykach.

W jednej chwili można poczuć się jak na tropikalnej plaży i po sesji otrzymać potężną dawkę optymizmu i energii, która pozytywnie nakręci nas na kolejne dni.
Nowoczesna nauka pozwala na rezultaty, które jeszcze do niedawna nie byłyby możliwe. Działanie podczerwieni znane jest od pokoleń, ale to współczesna technologia przenosi je na wyższy i skuteczniejszy poziom.

Opracowanie: Times Square Public Relations

.................................................................................................................................

Zapraszamy do zapoznania się z rozgrzewającymi Pakietami SPA zimowymi:
http://www.wyspazdrowia.pl/spa/zima_w_spa